BOSTANCI ADAK KURBAN SATIŞ VE KESİM YERİ

Get Adobe Flash player

HOŞGELDİNİZ

Bostancı adaklık  kurbanlıklarını anadolunun yaylalarından özel olarak getirilmiş olup tüm adaklıklarımız veteriner kontrolünden  geçirilmiştir.

BİZİ TAKİP EDİN

      

BİZE SORUN

 İsim

 Email

 Sorunuz

Gönder

Akika kurbanı

Akika kurbanı satan şirketler araştırmaları yaparken mutlaka firmaların İslami hassasiyetler gözeterek hayvanları yetiştirmelerine, kesilmesine ve dağıtılmasına dikkat etmek önemlidir. Adak olarak kurban adayan kişi, dileği yerine geldiğinde durumu buna müsait ise hemen kurbanını kesebilir. Adak bir çeşit ibadet olarak değerlendiriliyor. Allah rızası için kişi mübah olan bir şeyi yerine getirmeye söz vermesi ile bu adağın yerine getirilmesi kişi üzerine vacip olur. Kişi Allah için söz vermiştir. Bu nedenle belirlediği şart yerine geldiğinde mutlaka adağını yerine getirmelidir. Adağını yerine getirmek için tercih edilecek hayvanların belirli şartlar taşıması gereklidir. Koyun tercih ediliyor ise bir yaşını doldurmuş olması gereklidir. Bu durumda bir açık kapı bulunuyor. 6 ayını doldurmuş kuzu bir yaşındaki koyun gösterişinde ise bu hayvanlarda kurban olur.


Kurban edilecek hayvan türleri sığır, deve, keçi, koyun arasından seçilir. Koyun ve keçinin bir yaşını doldurması gereklidir. Sığırın ise en az iki yaşını bitirmiş olması kurban olabilmesi için bir kriterdir. Tavuk, kaz ve horoz gibi hayvanlardan kurban olmamaktadır. Bunların yanında etleri yenen vahşi hayvanlarda kurban edilemeyecektir. Bu nedenle Adak Satış yapan firmalar büyük baş ve küçükbaş olarak hayvan türleri sunarlar. Bunlarda genellikle keçi, koyun, koç, dana, tosun ve düe olmaktadır. Kurban hissesi de önemlidir. Koyun ve keçi gibi hayvanlar kurbanlık olarak bir hisse olmaktadır. Deve ya da sığıra ise 1 ile 7 kişi ortak olarak kesebilir. Kurbanın sağlıklı olması da gereklidir. Özellikle bu hususta Peygamber Efendimiz (s.a.v) Müslümanların çok dikkatli olması gerekliliği üzerine çok fazla durmuştur.

Bir hayvanın gözlerinin kör olması da kusur sayılır, gözlerinin şaşı olması ya da az görüyor olması da kusur sayılır. Dolayısı ile bu tür hayvanlardan kurban olmaz. Seçimler yaparken Adak Satış yapan firmalara özellikle seçilen hayvanların bu tür kusurlarının olmaması gerektiğini vurgulamak gereklidir. Yüce Allah’a verdiğiniz sözü en güzel şekilde yerine getirmek için kurbanlık olarak sağlıklı bir havyan seçilmesi önemlidir. Kesim aşamasında da İslami usullere göre hayvanın kesilmesi ve dağıtım aşamasında da etin belirlenen kişilere dağıtılması gereklidir.