BOSTANCI ADAK KURBAN SATIŞ VE KESİM YERİ

Get Adobe Flash player

HOŞGELDİNİZ

Bostancı adaklık  kurbanlıklarını anadolunun yaylalarından özel olarak getirilmiş olup tüm adaklıklarımız veteriner kontrolünden  geçirilmiştir.

BİZİ TAKİP EDİN

      

BİZE SORUN

 İsim

 Email

 Sorunuz

Gönder

Adaklık koç

Adaklık koç Bir dileğinin gerçekleşmesi için kurban keserek yoksullara dağıtmak niyetinde bulunmaya adak deniliyor. Bir kimse isteğinin yerine gelmesi ile ya da herhangi bir bela ya da musibetin giderilmesi için Allah’ü Teâla’ya namaz kılmak, kurban kesmek ya da oruç tutma gibi ibadetlerden söz verebilir. Bu bir vazifedir. Ve mutlaka yapılmalıdır. Bu alanda kurban adaklarında belirlenen şart yerine geldiğinde adak koyun arayışlarına giren kimseler, kesecekleri hayvan ile ilgili belirli hükümlerin bulunduğunu bilmesi gereklidir. Adak etinden kurban sahibi, eşi, çocukları, anne, babası, torunları, dedesi gibi akrabaları yiyemez. Bunlar haricindeki fakir kimselere adak kurbanının dağıtılması gereklidir. Yüce Allah’a verilen sözün makbul olması için adak ibadetinizi yerine getirme hususunda çok dikkatli ve özenli davranılması gereklidir.


Kurban ise kurb kökünden gelen bir kelimedir. Anlamı ise yaklaşmak olarak açıklanabilir. Dini bir ıstılak olarak ise Yüce Allah’ın rızasının ümit edilerek yakınlığını kazanmak adına kurban kesilmektedir. Kurban kesilecek hayvanların herhangi bir kusurunun bulunmaması önemlidir. Örneğin kör olmaması, topal olmaması, herhangi bir yerinde kötü hastalık olmaması gibi sayılabilir. Bu alanda adak koyun olarak seçilecek hayvanlar bir yaşını dolduran koyunlardan seçilmelidir. Ancak altı ayını dolduran kuzularda bir yaşını doldurmuş koyun gibi gösterişli olduğu taktirde kurban olarak kesilebilir. Bütçenize göre bu kriterlere uyan hayvanlar üzerinden kurban seçimleri yapabilirsiniz.

Hijyenik ortamlarda usta kasaplar tarafından yapılan kesimler dini usüllere göre yapıldığında kurban kesimlerinin makbul olması söz konusu olacaktır. Hangi hayvanlardan kurban olduğunu bilmek, neden kurban kestiğinizi bilmek, kurbanda ortaklık nasıl olduğunu bilmek, kurban bağışlanacak yerleri bilerek bu ibadeti yapmak önemlidir. Çünkü kurban ibadetinin Yüce Allah’a yaklaştıracak bir ibadet olması için seçilen adak koyun ibadetinizin sağlıklı ve makbul olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle öncelikle kurbanın seçimi, sonrasında İslami vecibelere göre kesimi, sonrasında ise belirlenecek kişilere dağıtımı ile adak ibadetinizin makbul olması ve verdiğiniz sözün adabına uygun bir şekilde yerine getirilmesi söz konusu olacaktır. Bu alanda kurbanlarınızı tüm bu özelliklere göre kesebilmek adına satın alacağınız yeri iyi bir şekilde seçmeniz gereklidir.