BOSTANCI ADAK KURBAN SATIŞ VE KESİM YERİ

Get Adobe Flash player

HOŞGELDİNİZ

Bostancı adaklık  kurbanlıklarını anadolunun yaylalarından özel olarak getirilmiş olup tüm adaklıklarımız veteriner kontrolünden  geçirilmiştir.

BİZİ TAKİP EDİN

      

BİZE SORUN

 İsim

 Email

 Sorunuz

Gönder

Adak Kurban

Adak Kurban Maddi ya da manevi olarak bir dileğiniz mutlaka hayatınız boyunca vardır. dilediğinizin gerçekleşmesi için kimi zaman sadaka verip dua ederken kimi zaman da adak kurbanı adarsınız. Allah için verilmiş bir sözdür. Kendi için farz olmayan bir kurbanı herhangi bir konu uğruna farz kılmanın kısaca adıdır. Allah rızası gözetilerek adanan kurban Allah katında kabul görür. Allah’a adanmış en güzel adak kurbandır. “ Şu işim olsun kurban keseceğim” demek Allah’a adanmış bir kurbandır. İsteğiniz eğer ki olduysa da adadığınız kurbanı kesmek zorundasınız. Bunun için belli bir zaman kesinlikle yoktur. Genellikle bütçenizin uygun olduğu zaman kesip dağıtabilirsiniz. Kurban bayramında kesilen kurban ile karıştırılmamalıdır.

adak kurban

Dileğinizin gerçekleşmesi durumunda kesilen adak kurbanı mutlaka yoksul ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılmalıdır. Eğer ki adak sahibi dağıtmak istemiyorsa da kurban bedelini yine ihtiyaç sahiplerine vermelidir. Adak etinden adak sahibi de dahil anne, baba, dede, anneanne ve babaanne ve çocukları kesinlikle yiyemez. Kurban bedeli ödendikten sonra gönül rahatlığı ile yenilebilir. Kurban için hayvanın bir yaşını doldurmuş ve dişleri tam olması gerekir. Aksi halde kurban yerine geçmez. Davar, sığır, koyun ve keçi adaklık için ideal hayvanlardır. Adak adadıysanız mutlak suret kesmeniz gerekir. Sadakaya asla çevrilmez. Amaç kan dökmek değil Allah’a verdiğiniz sözü yerinize getirmenizdir. Bu yüzden de kestiğiniz kurbanı ihtiyacı olan ailelere dağıtıp sevabından sizde yararlanabilirsiniz.

Kurban bayramında kestiğiniz kurban adak yerine geçmez. Kurban eti durumu iyi olan kişiler için farz iken adak kurbanı ise vaciptir. Sadece durumu iyi olan kişiler değil herkes adak adayıp kurban kesebilir. Dinen kesinlikle bir ayrım söz konusu değildir. Herkes hayatı boyunca olmasını çok istediği dilekleri vardır. adak dileklerin gerçekleşmesini kolay haline getiren bir ibadettir. Örneğin; hastalıktan kurtulursam kurban keseyim diyen kişi hastalıktan kurtulduktan sonra şükür niyetine bu kurbanı keser. Adak Allah’a olan teşekkürü en iyi anlatan ibadetler arasındadır. Dileği gerçekleştiği anda kesmese bile maddi olarak rahatlığa erdiği zaman kişi mutlaka bu kurbanı dinen usulüne göre kesmelidir.